Cykl koncertów

Koncert 07.10.2018 – VIO-DION DUO

 

 • 07.10.2018 r. godz. 1900

Zespół VIO-DION DUO

dr Malwina Mikołajczak Lutrzykowska – skrzypce

dr Krzysztof Lutrzykowski – akordeon

Repertuar:

 1. Maciej Zimka Sonata na skrzypce i akordeon
 2. I Allegro moderato
 3. II Largo rubato. Adagio espressivo
 4. III Allegro vivace
 5. Friedemann Amadeus Treiber Tango-metamorphosen
 6. Volodymyr Runchak Kyrie eleison for violin and accordion
 7. Barbara Kaszuba Skrzyp-ak – humoreska
 8. Astor Piazzolla La muerte del Angel
 9. Astor Piazzolla Oblivion
 10. Astor Piazzolla Escualo

VIO-DION DUO to fuzja dwojga artystów o odmiennych charakterach, dwóch skrajnie różnych instrumentów. Z jednej strony skrzypce – instrument o wieloletniej tradycji, predestynowany do gry linearnej; z drugiej zaś akordeon – instrument stosunkowo „młody”, którego współczesna konstrukcja ukształtowała się niespełna kilkadziesiąt lat temu, stworzony do gry wielogłosowej.

Malwina i Krzysztof Lutrzykowscy występują razem od 2011 roku. Są absolwentami Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (studia magisterskie) oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, gdzie w 2017 roku oboje uzyskali tytuł Doktora Sztuk Muzycznych. Artystów połączyło zamiłowanie do muzyki współczesnej, czego owocem jest dwupłytowy album duetu pt. „Modern Works for violin and accordion”.

VIO-DION DUO jest laureatem Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Duet był także wielokrotnie nagradzany najwyższymi laurami podczas międzynarodowych konkursów w Kanadzie, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Słowenii, Włoszech, w Polsce i na Litwie.

MALWINA MIKOŁAJCZAK-LUTRZYKOWSKA – urodzona w 1988 roku w Inowrocławiu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu, w 2012 roku Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Pawła Radzińskiego (studia magisterskie), a w 2017 roku Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Małgorzaty Skorupy (studia doktoranckie). Brała udział w licznych kursach muzycznych, pod okiem takich profesorów jak: V. Pikajzen, B. Bryła, M. Baranowski, M. Rakowski, S. Tomasik.

Koncertowała w kraju i za granicą jako kameralistka i muzyk orkiestrowy. Czterokrotnie otrzymała Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2013, 2014, 2015, 2016), dwukrotnie Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016, 2017) oraz Stypendium Prezydenta Inowrocławia (2007).

Od 2011 roku współtworzy z Krzysztofem Lutrzykowskim (akordeon) zespół Vio-dion Duo, który zdobył laury na konkursach w Kanadzie, Niemczech, Słowacji, Słowenii, Włoszech, Chorwacji, Polsce i na Litwie. Jest także członkinią ArtON Quartet – Bydgoskiego Kwartetu Smyczkowego. Zawodowo związana z PSM I i II st. w Inowrocławiu oraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

 

KRZYSZTOF LUTRZYKOWSKI – urodził się w 1987 roku w Łodzi. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w ZSM I st. im. St. Moniuszki w Łodzi w klasie mgr Pawła Niewiadomego i kontynuował ją w ZSM II st. w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W 2011 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Kaszuby uzyskując tytuł magistra sztuki. W 2013 roku ukończył Podyplomowe Studium Instrumentalistyki w macierzystej uczelni, a w 2017 roku Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Elżbiety Rosińskiej (studia doktoranckie).

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez największe autorytety w dziedzinie akordeonistyki: W. L. Puchnowski, B. Dowlasz, J. Jurek, E. Rosińska, Y. Shishkin, A. Selivanov, V. Čuchran, P. Feniuk, J. Rättyä, A. Dmitriev, A. Melichar, C. Jacomucci, P. Contet, S. Hussong.

Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego (2011), Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2016), Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016, 2017) oraz programu stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” (2011).

Krzysztof Lutrzykowski jest zdobywcą wielu nagród na konkursach w kraju i za granicą zarówno solo, jak i w zespole. Od 2011 roku współtworzy wraz ze skrzypaczką Malwiną Mikołajczak-Lutrzykowską Vio–dion Duo. Zespół ma na swoim koncie liczne osiągnięcia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.