Koncert 30.12.18

Schola Cantorum EXULTET dyr. Marta Moneta
W programie : Najpiękniejsze Kolędy

Schola Cantorum Exultet

Zespół Schola Cantorum „Exultet” (do 2014r. znany jako chór „Vox Angelicus”) powstał w 2009r. przy parafii św. Józefa w Świdnicy. Od 2012r. działa przy świdnickiej Katedrze pw. św. Stanisława i Wacława. Jego repertuar obejmuje głównie muzykę sakralną, od chorału gregoriańskiego po utwory kompozytorów współczesnych. Zespół specjalizuje się w śpiewie podczas mszy św. w rycie trydenckim, działając w ramach Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej.
Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową w Świdnicy, jak i innych miastach województwa oraz Polski (śpiewał m. in. w Częstochowie, Bardzie Śląskim, Kudowie, Krzeszowie). Schola Cantorum Exultet ma na koncie również sukcesy na konkursach, m.in. zdobycie Złotego Pasma, czyli pierwszej nagrody w III Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej „Vox Domini” w Prusicach (w 2013r. – I miejsce, w 2014r. – II miejsce, w 2015r. – I miejsce) oraz nagrody w IX (pierwsze miejsce) i X (drugie miejsce) Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Amatorskich w Olesznej (I i II Edycja Pieśni Maryjnych “Mater Misericordiae”). Od sierpnia 2018 roku do Scholi dołączyli chórzyści z projektu, jakim jest Chór Społeczny, śpiewający w ramach odbywającego się co roku w Świdnicy Festiwalu Bachowskiego.

Marta Moneta

Urodzona w Świdnicy, gdzie ukończyła PSM I st. im. Ludomira Różyckiego w klasie fortepianu, następnie naukę kontynuowała for muscle tone w PSM II st. im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu, również w klasie fortepianu.
W 2015 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie dyrygentury dra hab. Dariusza Zimnickiego.
Obecnie studentka wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu profesora Zbigniewa Faryniarza.
W latach 2012-2015 współpracowała z Chórem Archikatedry Warszawskiej jako dyrygent- asystent.
Od 2010 r. dyrygent Scholi Cantorum Exultet, obecnie działającej przy Katedrze im. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy.
Od 2016 roku prowadząca handyman services chór Świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego, od 2017 roku również wykładowca przedmiotu Muzyka Kościelna.
W latach 2013-2015 współprowadząca warsztaty muzyczno – liturgiczne Diecezji Świdnickiej.
Od 2015 roku akompaniator, od 2016 roku dyrygent chóru w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy, od 2017 roku również chóru w Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Świdnicy.
Od 2016 roku prowadząca Chór Społeczny w ramach kolejnych edycji Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy.