Parafialna pielgrzymka do Torunia i Lichenia – 15.09.2018r.

Pielgrzymka do Torunia i Lichenia była organizowana 15.09.2018r. przez Stowarzyszenie Krwi Chrystusa, która uświęciła 40. rocznicę wyboru Wielkiego Polaka Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową, który przybrał imię Jan Paweł II.

Inicjatorem tej pielgrzymki była p. Teresa Grzebalska – animatorka tej wspólnoty w naszej parafii.

Czterdzieści lat temu, 16.10.1979r., kardynał Karol Wojtyła z Krakowa został wybrany na konklawe nowym papieżem i przyjął imię Jana Pawła II. Tydzień później, w dniu inauguracji pontyfikatu skierował do całego świata mocne i pełne nadziei słowa: “Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie dla Jego mocy zbawczej granice państw, systemów ekonomicznych, politycznych, cywilizacji i postępu. Nie lękajcie się!”.

Aby uczcić ten jubileusz 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II gościliśmy w Toruniu, gdzie zostało wybudowane wotum wdzięczności za pontyfikat papieża-Polaka – świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Ta świątynia to dzieło budowane przez Zgromadzenie Ojców Redemptorystów i ofiarodawców – chluba naszego narodu. Stałą opiekę nad budową pełni ojciec Tadeusz Rydzyk.

W tym Sanktuarium można zobaczyć historię naszego Narodu – od zaborów do czasów współczesnych, wszystkich  świętych polskich uwidocznionych na obrazach i ikonach tej świątyni. Jest ona prezentem dla Ojca Świętego Jana Pawła II, który tam w niebie wyprasza nam u Boga łaski, wstawia się za Polską i światem, chroni przed zgubnymi ideologiami, który jest największym autorytetem moralnym naszych czasów. Jego świętość ubogaca cały Kościół – jest wyzwaniem dla nas, abyśmy szli drogą prawdy, miłości i wierności.

Dlatego to sanktuarium dla nas Polaków jest wymiarem duchowym i patriotycznym. Dziękując Ojcom Redemptorystom za tę świątynię i Janowi Pawłowi II za Jego pontyfikat jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za wszystkie Jego dzieła, które nas przybliżają do Niego i umacniają naszą wiarę.

Po modlitwie w Sanktuarium Jana Pawła II udaliśmy się do siedziby Radia Maryja w Toruniu, gdzie posługują Ojcowie Redemptoryści. O godz. 15:00 – w Godzinie Miłosierdzia – nasi pielgrzymi czuwali na modlitwie w kaplicy dla pielgrzymów. W studio, gdzie pielgrzymi modlą się ze słuchaczami Koronką, panowała wielka cisza i skupienie. Po modlitwie były pozdrowienia dla naszej parafii św. Faustyny, dla naszych kapłanów, rodzin, czcicieli Bożego Miłosierdzia, dla wspólnot, chorych i cierpiących. Wielu parafian modliło się z nami o godz. 15:00. Słysząc te pozdrowienia przez Radio Maryja byli szczęśliwi. Zachęcamy naszych parafian do pielgrzymowania do pięknych miejsc naszej Ojczyzny, gdzie możemy podziwiać dzieła rąk ludzkich.

Sanktuarium w Licheniu, które było drugim celem naszej pielgrzymki jest świątynią, w której posługują księża Marianie. Tam króluje Matka Boża Bolesna, która objawiła się dwukrotnie w lasku Gremblińskim przekazując Orędzie dla Polaków, aby odmawiali Różaniec. W tym Sanktuarium modlił się Jan Paweł II wypraszając łaski dla małżeństw i rodzin – aby były Bogiem silne oraz za Polskę – aby była wolna i zawsze wierna Bogu.

Serdecznie zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tej pielgrzymki, które znajdują się pod tym linkiem.

15.09.2018r. Anna Ulińska